Motywowanie pracowników

Motywowanie pracowników

Motywowanie pracowników, to bardzo trudne zadanie dla osoby zarządzającej każdym zespołem.  Niestety bez wsparcia profesjonalistów, często wybierane sposoby nie skutkują prawidłowo. Wpływa na to przede wszystkim ma fakt, że osoby odpowiedzialne za motywowanie pracowników, nie mają w tym zakresie kompetencji i doświadczenia.  Często także brak czasu przełożonych, źle wpływa na wybór odpowiedniego sposobu motywacji.

O tym, czego do większej motywacji potrzebuję pracownik, może powiedzieć nam tylko on sam, podczas rozmów bezpośrednich. Diagnoza i czynniki, jakie demotywują i motywują naszych pracowników to czasochłonny proces, a pośpiech może skutkować zmniejszoną motywacją pracownika do działań. Motywowanie to niekończący się proces, nie można zmotywować osoby raz i na zawsze.

Metoda, która zadziałała dziś, następnym razem może okazać się nietrafiona.

Wybraliśmy zatem 5 najpopularniejszych metod motywowania pracowników, które prezentujemy poniżej,
i które w opinii doradców personalnych SMART-HR sprawdzają się w wielu firmach, dotyczą pracowników każdego szczebla w różnych branżach:

Finanse
Nie bez przyczyny jest wyróżnione jako pierwsze – kwestia finansowa dla wielu pracowników jest motorem napędowym do działań, tym bardziej w czasach ciągłej pogoni za pieniądzem. Odpowiednio dobrana premia lub pułap sprzedażowy, może przełożyć się na zwiększenie profitów firmy.

Samochód
Zapewnienie pracownikowi samochodu, daje duży komfort w wykonywaniu obowiązków służbowych. Auto wykorzystywane przez pracownika w celach służbowych, może zwiększyć nasz obrót, gdyż pracownik nie kalkuluje wówczas kosztów eksploatacji własnego samochodu, a skupia się jedynie na solidnym wypełnieniu obowiązków. Co więcej, mobilność zapewnia efektywność w podejmowaniu działań. Prawdziwym motywatorem jest jednak możliwość użytkowania samochodu nie tylko do celów służbowych – a również prywatnych. Możliwość wyjazdu samochodem na urlop rodzinny – jest nie tylko motywujące dla pracownika ale również przekłada się na jego przywiązanie do firmy.

Dodatkowe benefity: karta multisport, lekarz, ubezpieczenie
Będąc pracodawcą nie możemy zamykać się tylko na czas, w którym pracownik spędza w naszej firmie. Godziny po wyjściu z przedsiębiorstwa są niezwykle ważne. Forma spędzania wolnego czasu danego pracownika ma wpływ na jego motywację i chęć do dalszej pracy w następnym dniu. Zaproponowanie karty multisport sprawi, że wysiłek fizyczny i dbanie o własne zdrowie pozwoli uniknąć częstszych zwolnień lekarskich, a pracownikowi da satysfakcję i zadowolenie z aktywności fizycznej.

Elastyczność zatrudnienia
Czynnik niezwykle istotny zwłaszcza dla pracowników, którzy albo są rodzicami i łączą prace zawodową
z wychowaniem dzieci albo jednocześnie studiują. Jest to komfortowa sytuacja dla pracowników, a w drugim przypadku pozwala jednocześnie na wykształcenie w firmie specjalisty, którzy będzie dobrze zaznajomiony
z zasadami pracy w firmie i przygotowany do pracy w pełnym wymiarze.

Nowe możliwości i wyzwania
Pracownik, który ma przed sobą stawiane wyzwania będzie stale rozwijał swoje umiejętności. Atrakcyjnie dobierane cele i wyzwania sprawią, że dążenie do ich realizacji, przyniesie przewidziany skutek dużo szybciej i łatwiej. Pracownik nie zatrzymuję się w miejscu i realizuje stawiane przed nim wyzwania.

Powyższe metody motywowania pracowników należą do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych. Należy jednak pamiętać, by dobrać je indywidualnie pod pracownika, zespół i branżę. Ponad to, żaden czynnik finansowy nie zmotywuje pracownika jeśli będzie on pracował w nieprzyjaznej atmosferze, wśród nieżyczliwych osób.

Doradcy SMART-HR na co dzień pracują z firmami i przedsiębiorstwami przy ustalaniu profesjonalnych systemów motywacji.  Jeśli potrzebuje wsparcia w tym zakresie skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17.00