10 porad SMART-HR jak napisać list motywacyjny

10 porad SMART-HR jak napisać list motywacyjny

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania pracy i przygotowujesz materiały aplikacyjne, doradcy personalni SMART-HR podpowiedzą Ci 10 najważniejszych wskazówek, jakie należy zastosować, by napisać profesjonalny list motywacyjny.

List można napisać samodzielnie lub skorzystać z gotowego wzoru dostępnego online. Celem listu motywacyjnego jest uargumentowanie dlaczego nasza kandydatura jest najlepszą na  określonym stanowisku, pod kątem wymagań zawartych w ogłoszeniu rekrutacyjnym. To w liście motywacyjnym, mamy za zadanie przekonać rekrutującego do spotkania z nami.

1. Sprawdź kto jest odbiorcą listu
Odpowiadając na ogłoszenie postarajmy się, ustalić kto będzie jego odbiorcą.  Wstęp powinien odwoływać się do konkretnej osoby. Jeśli znamy imię i nazwisko osoby rekrutującej zwrot:  “Szanowny Pan Jan Kowalski”, będzie jak najbardziej stosowny. Jeśli nazwisko rekrutera nie jest nam znane, warto wskazać nazwę działu, do którego aplikujemy.

2. Zaznacz dodatkowe informacje
W przykładowym liście motywacyjnym, warto zaznaczyć na jakie ogłoszenie odpowiadamy, bądź też na jakie stanowisko aplikujemy. Podając nazwę stanowiska, numer referencyjny ogłoszenia czy datę i miejsce jego publikacji, ułatwiamy dostosowanie naszych dokumentów do odpowiedniego stanowiska.

3. Nie kopiuj CV
Tworząc aplikację dla pracodawcy, należy zacząć od napisania CV. List motywacyjny jest rozszerzeniem życiorysu zawodowego i uzasadnieniem najważniejsze atutów przedstawionych w CV. Oprócz umiejętności, wskazuje się tutaj także na cechy osobowości, charakter, a także cele zawodowe.

4. Zaprezentuj siebie
List motywacyjny to produkt reklamowy. W nim mamy możliwości przedstawienia siebie w większym zakresie niż w CV. Głównym założeniem listu motywacyjnego jest udzielenie odpowiedzi na pytanie „dlaczego uważasz się za najlepszego kandydata na to stanowisko”.  Warto również wyjaśnić dlaczego chciałbyś pracować na danym stanowisku”, a także jakie korzyści osiągnie pracodawca zatrudniając właśnie Ciebie. Nie warto używać języka naukowego lub zwrotów, które na co dzień są nam obce i których nie używamy. Stworzy to nasz nierealny obraz.

5. Wysyłaj CV wraz z listem motywacyjnym
Warto pamiętać, by w odpowiedzi na aplikowane stanowisko, nie wysyłać samego listu motywacyjnego, bez załączonego CV. Przykład listu motywacyjnego jest wstępem do życiorysu zawodowego. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja kiedy pracodawca prosi w ogłoszeniu o przesłaniu jedynie CV.

6. Działaj niestandardowo
Pisanie listu nie powinno zaczynać się i kończyć od wpisania w wyszukiwarkę internetową frazy: „list motywacyjny przykłady”. Jeżeli uznamy że, nie napiszemy go sami, pobrany wzór listu motywacyjnego starajmy się dostosować do aplikowanego stanowiska. Warto zmienić wstęp “w nawiązaniu do ogłoszenia” na bardziej kreatywny. Jednocześnie zaprezentujemy potencjalnemu pracodawcy swoją oryginalność oraz motywację do podjęcia pracy.

7. Pamiętaj o branży do jakiej aplikujesz
W liście motywacyjnym, mamy możliwości zaprezentowania kultury danej branży. Wzór listu motywacyjnego, styl pisowni oraz język możesz dopasować do danej branży i stanowiska na jakie aplikujemy.

8. Zwracaj uwagę na ilość akapitów
Warto pamiętać, że jeden akapit listu motywacyjnego to nasza jedna myśl. Czytelniej wygląda wzór listu gdy, jest większa ilość akapitów, niż zlany spójny tekst, który zawiera tylko zasadę trzech akapitów (wstęp, rozwinięcie, zakończenie).

9. Używaj nie tylko liter
Użycie cyfr podczas pisania listu motywacyjnego, wcale nie okaże się błędem. Niejednokrotnie liczby mówią więcej niż słowa. Jeśli przyczyniłeś się do zwiększenia sprzedaży o dany procent lub firma, dzięki Twoim zdolnościom uzyskała wyższy ranking, nie obawiaj się napisania tych informacji za pośrednictwem liczb.

10. Pamiętaj o klauzuli o ochronie danych osobowych, formacie i nazwie pliku
Podobnie jak w CV istotną rzeczą w tworzeniu listu motywacyjnego jest zamieszczenie wymaganej, przez pracodawcę klauzuli o ochronie danych osobowych. Klauzula o ochronie danych osobowych powinna być zamieszczona na końcu dokumentu, a jej treść powinna być tożsama ze wskazaną w treści ogłoszenia lub też, jeśli pracodawca nie zawarł jej w ogłoszeniu – powinna być uniwersalna: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; (tekst jednolity: Dz.U. z 2015r., poz. 2135). Jeśli plik wysyłany jest w formie elektronicznej warto podpisać go, imieniem i nazwiskiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie pliku w formacie PDF, aby mieć pewność, że pisany przez nas tekst będzie w takiej samej formie odczytany w jakiej go zapisaliśmy.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy ZOSTAW CV. Doradcy personalni SMART-HR skontaktują się z Tobą, by przedstawić oferty pracy, najlepiej dostosowane do Twojego profilu zawodowego.

Zobacz także: 10 praktycznych wskazówek jak napisać skutecznie CV.