Czy warto zaczynać pracę od stażu?

Czy warto zaczynać pracę od stażu?

Staż lub zatrudnienie na stanowisku asystenckim to idealny początek na drodze zawodowej, szczególnie dla osób, które właśnie ukończyły studia. Okazja do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń, a przede wszystkim, sprawdzenie swoich predyspozycji w danej organizacji czy branży. Dla wielu stanowisko stażysty to pierwsza praca, którą poprzedza często po raz pierwszy przygotowane CV, list motywacyjny czy przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Stażysta może pełnić w firmie funkcje asystenckie, być wsparciem dla specjalistów w różnych działach lub realizować proste zadania samodzielnie. Zaczynając pracę od najniższego stanowiska, mamy pogląd na całą strukturę firmy, poznając ją od podstaw. Podczas obserwowania funkcjonowania organizacji, możemy wybrać w niej miejsce dla siebie. Dobrze wykorzystany staż i prezentacja umiejętności zawodowych, może zaprocentować w przyszłości, objęciem wymarzonego stanowiska. Zgodnego z naszymi predyspozycjami i talentami.

W świecie biznesu znajdujemy wiele przykładów osób na stanowiskach managerskich, właścicieli firm, czy prezesów, którzy swoją drogę zawodową zaczynali właśnie od stażu. Tak przygodę ze stażem wspomina Przemysław Berendt, niegdyś  stażysta w Procter & Gamble, dziś wiceprezes międzynarodowej firmy z branży IT: „Uczucie jest niesamowite – przyznaje Przemysław Berendt. – To jak dobiegnięcie do mety długiego i trudnego biegu i wejście na podium, na którym stali najwięksi gracze na świecie. Krok milowy, ale wciąż nie koniec podróży.” (źródło: http://twarzebiznesu.pl/artykuly/715759,szef-luxoft-holding-przemyslaw-berendt.html)

Dlaczego zatem warto zaczynać pracę od stażu?

Poznajesz zadania i obowiązki
Jesteś na stażu, aby się uczyć i poznawać, to czym w przyszłości możesz się zajmować. Przyznany opiekun stażu podzieli się z Tobą specyfiką pracy i wiele wyjaśni. Okres stażu pozwoli Ci dowiedzieć się, czy chcesz rozwijać się w danej branży. Staż to nie stereotypowe myślenie o parzeniu i kawy i kserowaniu dokumentów. To szansa, by rozwijać pierwsze doświadczenia zawodowe.

Zdobywasz doświadczenie
Staż to przede wszystkim zdobywanie cennego doświadczenia, które pomoże Ci w przyszłości znaleźć pracę, o której marzysz. Dzięki pracy na stażu wzbogacasz również swoje CV.

Obserwujesz firmę
Jako stażysta masz możliwość poznania struktury firmy, organizacji pracy, relacji z innymi współpracownikami. Możesz się wiele dowiedzieć o stanowiskach i obowiązkach oraz o możliwości awansowania. Każda firma charakteryzuje się odmiennym sposobem pracy, warto więc się z nim zapoznać.

Rozwijasz kontakty zawodowe
Staż to również możliwość poznawania nowych osób. Nawiązanie kontaktów, networking, poruszanie się w środowisku biznesowym, to start do budowania sieci kontaktów zawodowych.

Masz możliwość zatrudnienia
Coraz częściej pracodawcy chętniej przyjmują absolwentów bez doświadczenia na staż, niż do pracy na konkretne stanowisko. Wiele staży jest organizowanych przez urzędy pracy, co dodatkowo zachęca firmę do przyjęcia stażystów.  Staż czy praktyki często mogą finalnie przekształcić  się w stałe zatrudnienie w firmie.

Masz możliwość awansu
Praca biurowa jako asystent/asystentka to sposób na indywidualny rozwój, przez co wzrastają szanse szybkiego awansu, na wyższe szczeble w strukturze firmy.

Tym osobom, które ukończyły studia i są na początku swojej ścieżki kariery, przygotowaliśmy bazę ofert pracy SMART-ASSISTANT na stanowiska asystenckie w firmach z różnych branży.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy ZOSTAW CV. Doradcy personalni SMART-HR skontaktują się z Tobą, by przedstawić oferty pracy, najlepiej dostosowane do Twojego profilu zawodowego.

Zobacz także: 10 praktycznych wskazówek jak napisać dobre CV oraz 10 porad jak napisać list motywacyjny