Skuteczne metody rekrutacyjne na rynku pracy

W każdej firmie przychodzi czas na zatrudnienie nowego pracownika. Powodów zmiany kadry może być wiele, ale cel dla każdego pracodawcy jest jeden – zatrudnienie najlepszego kandydata na rynku.

Duże znaczenie ma wybór metody rekrutacyjnej, jest to bardzo ważne pod kątem ilości kandydatów jak i ich jakość kwalifikacji. Przyglądając się jakie metody rekrutacji pracowników stosuj się obecnie najczęściej, można przypuszczać, że powoli ogłoszenia o pracę mogą stać się archaicznym i nieskutecznym sposobem rekrutacji.

Poniżej zaprezentujemy kilka z najpopularniejszych sposobów rekrutowania.

  1. Główną metodą rekrutacyjną wykorzystywaną we współczesnym świecie jest rekrutacja poprzez polecenia. Firmy rekrutacyjne mają rozwiniętą sieć kontaktów, dzięki czemu są w stanie w szybki i skuteczny sposób dotrzeć do pożądanych pracowników.
  1. Networking – firmy rekrutacyjne mają dużą sieć kontaktów, dzięki wcześniej prowadzonym procesom rekrutacyjnym. Spotykają się z kandydatami, kandydaci wzajemnie siebie polecają do pracy, w związku
    z tym proces rekrutacji jest szybszy i efektywniejszy, dzięki rozbudowanej sieci. Firmy rekrutacyjne, poprzez dużą ilość rekrutowanych kandydatów mają możliwość dotarcia do większej ilości osób, zainteresowanych pracą, niż właściciel firmy.
  1. Direct search – jest bezpośrednim dotarciem do kandydatów, nie szukających pracy w sposób aktywny. Pozwala to na rozszerzenie poszukiwań o osoby pracujące w konkretnej branży, a w chwili obecnej nie poszukujące pracy. Firmy rekrutacyjne, dzięki swoim bazom, zbieranym przez lata, posiadają kontakty do takich osób. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą w szybszy sposób dotrzeć do kandydatów pasywnych i zaproponować korzyści płynące ze zmiany miejsca zatrudnienia.
  1. Portale społecznościowe – jest to dobry sposób nie tylko na dotarcie do kandydata, ale również na sprawdzenie kandydatów pod kątem jego „przydatności” do zawodu oraz cech charakteru.
  1. Fora branżowe – nieoceniona rzecz w rekrutacji. Większość firm poszukuje osób z konkretnej branży, fora branżowe są narzędziem pozwalającym na znalezienie osób z w danej branży, co jest kluczowe przy większości rekrutacji pracowników. Firma zatrudniając pracownika z znającego swój zawód nie musi inwestować w szkolenie nowej osoby.
  1. Outsourcing rekrutacji – jest korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia właściciela firmy. Nie musi wykonywać wszystkich kroków po kolei. Otrzymuje zrekrutowanego pracownika, którego może zatrudnić.

Wszystkie powyżej opisane metody mają duży wpływ na agencję headhunterskie i ich działanie. Powyższe przykłady pokazują, jak duży wkład w rekrutowanie nowego pracownika ma profesjonalna agencja head hunterska. Gwarancje dobrego kandydata może zapewnić właśnie taka agencja, korzystając z najnowszych i najlepszych metod do rekrutacji i selekcji pracowników.

Szukasz pracownika?

Skorzystaj z szybkiej rekrutacji w SMART-HR i wybierz pracownika z bazy kandydatów. Codziennie aktualizujemy ją dla Ciebie. Sprawdź szczegóły.