Po znajomości, czy przez headhuntera? Jak rekrutować pracowników na kierownicze stanowiska?

Zatrudnienie nowego pracownika to niejednokrotnie bardzo trudne wyzwanie. Stojąc przed wyborem w jaki sposób dotrzeć do wykwalikowanego specjalisty, osoby decydujące o rekrutacji, zlecają  to zadanie specjalistom czyli headhunterom.

Rynek rekrutacyjny w Europie i na świecie stawia na headhunterów

Od kilku lat jesteśmy świadkami nowych trendów w dziedzinie rekrutacji. Największe korporacje, firmy międzynarodowe w Europie i na świecie, korzystają z usług agencji headhunterskich, rekrutując nie tylko pracowników szeregowych, ale przede wszystkim tzw. top management czyli pracowników na stanowiska kierownicze. Na rynku brytyjskim np. trend korzystania z usług headhuntera utrzymuje się od dobrych kilku lat. 90% rekrutacji zlecanych jest wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. Na całym świecie agencje rekrutacyjne wspierają zatrudnienie już blisko 72 mln. osób (źródło danych: Economic Report 2016 Edition, Ciett, 2016). Tak samo rzecz tyczy się Polski, z roku na rok rośnie liczba profesjonalnych firm oferujących pomoc w rekrutacji.

Trendy międzynarodowe obecne także w Polsce

Nasz kraj również doświadcza zmiany trendów. Firm oferujących usługi headhunterskie z roku na rok jest coraz więcej. Według kierownika Polskiego Forum HR, na podstawie badań z 2015 w Polsce zarejestrowanych jest 5210 agencji, a tylko w roku 2014 przybyło 1268 nowych podmiotów. Liczby też pokazują jaki to ma wpływ na wzrost zatrudnionych pracowników. (źródło danych: http://www.pulshr.pl/praca-tymczasowa/liczba-agencji-zatrudnienia-w-polsce-stale-rosnie,24007.html). To potwierdza fakt, że trendy z Europy i świata dotarły także do Polski.

Dlaczego warto rekrutować przez agencje headhunterskie?

Znalezienie odpowiedniego pracownika nie jest łatwe, a oczekiwania kandydatów coraz wyższe. Procesy rekrutacyjne są zlecane firmom rekrutacyjnym, które mają doświadczenie w realizacji wielu projektów, na różne stanowiska, zarówno w małych, średnich, jak i dużych i międzynarodowych korporacjach.

SIEĆ KONTAKTÓW I BAZY DANYCH

Headhunterzy posiadają sieć kontaktów i bazy danych wypracowane przez lata, dzięki czemu mogą w szybki sposób dotrzeć do odpowiedniego kandydata. Niski poziom bezrobocia w Polsce powoduje, że pracowników trzeba szukać i przekonywać do przejścia do innej firmy.

KOMPLEKSOWE PROWADZENIE REKRUTACJI

Rekrutacje w dzisiejszych czasach, w dobie Internetu, prowadzić trzeba kompleksowo, a to robią właśnie headhunetrzy – od publikacji ogłoszenia na portalu rekrutacyjnym, przez analizę w mediach społecznościowych, po telefoniczny kontakt z kandydatami z bazy danych agencji.

METODY REKRUTACJI

Rekrutacja osób na stanowiska kierownicze, to rekrutacja głównie metodami bezpośrednimi. Zadaniem headhuntera jest dotarcie do pracownika i skłonienie go do zmiany pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma otrzymuje pracownika z doświadczeniem, przeszkolonego, najczęściej z bezpośredniej konkurencji.

OCENA KANDYDATA

Wyspecjalizowane agencje rekrutacyjne stosują testy dopasowujące do stanowiska pracy – nie zawsze kandydat, który pod kątem kompetencji/doświadczenia wpisuje się w strukturę firmy, wpisze się do niej pod kątem cech osobowości i charakteru. Headhunter, który przeprowadził w swoim życiu tysiące rozmów, jest w stanie w szybki sposób wychwycić kłamstwa kandydatów podczas rozmowy, dzięki umiejętnemu zadaniu pytań, zarówno sprawdzających, sondujących, sugerujących, a zarazem wykluczających.

KOMPETENCJE OSOBY REKRUTUJĄCEJ

Rekrutacja pracowników w obecnych czasach nie należy do łatwych. Firmy w umiejętny sposób muszą przekonać kandydata do pracy w danej organizacji. Nie jest to możliwe, jeśli osoba w firmie odpowiedzialna za rekrutację nie posiada odpowiednich umiejętności m.in. osobowościowych, perswazji oraz sprzedażowych. Dlatego na ratunek przychodzą headhunterzy, którzy są odpowiednio przeszkoleni, posiadają umiejętności zarówno społeczne, jak i negocjacyjne. 

OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW

Rekrutacja przez agencję headhunterską to brak kosztów związanych z utrzymaniem działu HR. Nie ma specjalistów od wszystkiego – lepiej zlecić rekrutację wysoko wyspecjalizowanej osobie i rozliczyć się za efekt.  W dobie niskiego bezrobocia – headhunter jest negocjatorem pomiędzy kandydatem, a pracodawcą,    co pozwala na wynegocjowanie lepszych warunków oraz zmniejszenie fluktuacji zatrudnienia w firmie.

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Rekrutacja z agencją headhunterską to nie tylko oszczędność kosztów, ale przede wszystkim czasu. Rekrutacje prowadzone indywidualnie przez firmy trwać mogą nawet do 12 miesięcy, kiedy kierując je do headhuntera, czas rekrutacji można skrócić nawet do kilku dni.

GWARANCJA KANDYDATA

Rekrutacje prowadzone z agencją headhunterską dają pracodawcy gwarancję za kandydata. Jeśli ten się nie sprawdzi, zgodnie z ustalonymi wcześniej warunkami, agencja dokonuje kolejnej rekrutacji na to samo stanowisko – często bezkosztowo.

Polecając poszukiwanie pracowników wyższego szczebla headhunterom, firma może spodziewać się  sprawnej, efektywnej i kompetentnej rekrutacji. Szczególnie osoby zatrudniane na stanowiska kierownicze, które nie powinny być przypadkowe i nietrafione, lecz obiektywnie zweryfikowane wieloaspektowymi kryteriami, gdyż  w dużej mierze decydują później o sukcesie biznesowym firmy.

 

Szukasz pracownika?

Skorzystaj z szybkiej rekrutacji w SMART-HR i wybierz pracownika z bazy kandydatów. Codziennie aktualizujemy ją dla Ciebie. Sprawdź szczegóły.